Hirudoterapia

Hirudoterapia to umiejętne wykorzystanie związków zawartych w ślinie pijawki do terapii dostosowanej do konkretnego schorzenia z dokładną analizą wszelkich przeciwwskazań. Profesjonalizm wymaga skrupulatnego przestrzegania zasad aseptyki i antyspektyki oraz doboru ilości pijawek i zabiegów dla danego pacjenta.

Lecznicze działanie substancji wytwarzanych przez pijawki zostało odnotowane w wielu stanach chorobowych opisanych w literaturze medycznej. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach: pijawki muszą być certyfikowane i pochodzić z pewnego źródła a sam hirudoterapeuta posiadać dyplom ukończenia kursu i najlepiej dodatkowo kwalifikacje medyczne.

Zanim podejmiecie Państwo decyzję obowiązkowo proszę zapoznać się z przeciwwskazaniami, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości jeszcze skonsultować decyzję z lekarzem prowadzącym lub hirudoterapeutą. Proszę pamiętać, że lista wskazań jest orientacyjna i są to choroby wymieniane, jako korzystnie rokujące w przypadku zastosowanej terapii pijawką lekarską. Zawsze ostateczną decyzję podejmujemy wspólnie z pacjentem. Natomiast przeciwwskazania są nie do pominięcia i tutaj musimy przestrzegać wytycznych dla Państwa bezpieczeństwa.