Na czym polega hirudoterapia?

Informacje w skrócie:

  • Przed zabiegiem wywiad: wiek pacjenta, stan ogólny, zaawansowanie choroby, diagnoza, leczenie, przyjmowane leki, przeciwwskazania.
  • Jeśli pacjent nie posiada aktualnych wyników badań przed zabiegiem sprawdzamy INR (czas krzepnięcia krwi) z opuszki palca.
  • Zabiegi wykonywane są w 6-8 dniowych odstępach, najczęściej w 3-4 etapach. Terapia może być powtórzona po 3-6 miesiącach.
  • Przy pierwszym zabiegu zaczynamy od 3-5 pijawek.
  • Zabieg trwa od 15 minut do 2 godzin w zależności od ukrwienia miejsca przystawienia.
  • Pijawka powinna odpaść od skóry samoistnie.
  • Po zabiegu krew może sączyć się z ran do 12 godzin (jeśli trwa do 24 godzin zabiegi nie mogą być kontynuowane a pacjent musi zgłosić się do lekarza i sprawdzić badania krwi).
  • W przypadku uporczywego swędzenia, ran po zabiegu nie wolno rozdrapywać. Dla złagodzenia dolegliwości  należy przemyć miejsce octem jabłkowym lub posmarować np. Fenistilem.

Wersja rozszerzona:

Przed przystąpieniem do terapii pielęgniarka-terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad: zapyta o stan zdrowia, ogólne samopoczucie, choroby współistniejące i zalecenia lekarskie oraz przyjmowane leki. Jeśli nie będzie przeciwwskazań do zabiegu, przedstawi plan leczenia i poinformuje o przebiegu terapii i kosztach. Akceptacja proponowanej usługi wymaga Państwa pisemnej zgody na procedury zabiegowe. W przypadku wątpliwości co do terapii w danym przypadku, pacjent zostanie skierowany do lekarza.

Dzień, a najlepiej dwa przed zabiegiem nie należy używać środków zapachowych na ciało i wykluczyć wszelkie używki oraz ostre przyprawy. Można stosować mydła bezzapachowe. W dniu zabiegu należy być bez makijażu i lakieru.

Terapia składa się z kilku zabiegów przeprowadzanych w 6-8 dniowych odstępach. Przed zabiegiem wykonam pomiar INR czyli czasu krzepnięcia krwi z opuszki palca. Po 2 minutach otrzymamy wynik badania. Pozwoli to ocenić możliwość wykonania terapii. Zabieg polega na przystawieniu pijawek lekarskich na określony obszar ciała, podczas którego przez pierwsze 40 min. pijawka w miejsce ukąszenia wprowadza hirudozwiązki. To najistotniejszy moment całej terapii. Samo przyssanie jest bezbolesne ze względu na środki znieczulające zawarte w ślinie pijawki. Dlatego proszę się nie stresować. Pijawki mogą nie chcieć się przyssać do zestresowanego pacjenta. Zabieg może trwać od 15 do 90 minut w zależności od miejsca przystawienia i stanu pacjenta. Zdarzają się przypadki 2 godzinnej terapii  Jednakże do 40 minut wszystkie substancje ślinowe są już wpuszczone do organizmu i w razie potrzeby można przerwać terapię. Najlepiej jednak, kiedy pijawka sama zdecyduje kiedy zabieg jest zakończony. Po odpadnięciu pijawek rana zostaje zaopatrzona jałowym opatrunkiem, który zmienia się po ok.12 godzinach.

Po zabiegu krew z ranek może sączyć się do 12 godzin. Jeśli krwawienie wydłuża się należy sprawdzić badania krwi na krzepliwość i morfologię oraz wydłużyć odstęp między zabiegami. Opatrunków nie należy zdejmować aż do następnego dnia po zabiegu. Jeśli opatrunek przesiąknie proszę dołożyć kolejną warstwę i ucisnąć całość. Bardzo proszę nie wpadać w panikę, ponieważ takie krwawienie zdarza się po zabiegach. Rano można wziąć prysznic w letniej wodzie i starać się nie podrażniać i nie dotykać ran. Jeśli krwawienie trwa 24 godziny i dłużej należy zgłosić się do specjalisty i niestety zrezygnować z dalszej terapii. Do 2 dni po zabiegu należy ograniczyć ruchomość i ciężką pracę. Dobę po terapii może wystąpić swędzenie ran i to również jest normalne. Należy starać się ich nie drapać, ponieważ łatwo o infekcję rany co jest częstym powikłaniem. Na swędzenie pomoże ocet winny lub jabłkowy lub żel przeciwhistaminowy np. Fenistil. Ważne jest aby rany zabezpieczyć przed podrażnieniem na co najmniej 2 dni.

Do zabiegów proponujemy wyłącznie pijawki hodowlane w warunkach izolowanych, które wykorzystywane są TYLKO RAZ! Po użyciu podlegają utylizacji zgodnie z dyrektywą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.